| Strona domowa | Ale ten kredyt gotówk… »

Poradnik kredytowy – czym się kierować?

czwartek, 20 wrzesień 2018 at 11:26 am. Użyte znaczniki: , , , ,

Kredyt gotówkowy jest produktem bankowym, który cieszy się olbrzymią popularnością. W jakim stopniu jest on bezpieczny dla kredytobiorcy? Co się stanie jeśli pojawią się problem w spłacie? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w krótkim poradniku kredytowym.

Na co zwrócić uwagę?

Decyzja już zapadła, zdecydowałeś się na kredyt gotówkowy. Zanim udasz się do instytucji bankowej i podpiszesz umowę powinieneś wiedzieć o paru rzeczach, które są ważne przy wzięciu kredytu. Nie zdecyduj się na pierwszą lepszą ofertę. Dobrze jest przeanalizować kilka ofert z różnych banków. Może zdarzyć się tak, że to właśnie konkurencyjny bank będzie posiadał dużo atrakcyjniejszą ofertę niż nasz bank macierzysty. Dlatego warto się nad tym zastanowić czy chcemy, aby taka okazja przeszła nam koło nosa. Czasami można wynegocjować lepsze warunki, dlatego jeśli mamy ku temu okazję powinniśmy się na to zdecydować. Zapamiętaj – to jest tylko i wyłącznie Twoja decyzja, żadna instytucja nie powinna na Ciebie naciskać. Chociaż zauważono w ostatnim czasie, że bank używa perswazji na kliencie, często dość nachalnie. Nie powinieneś zapominać o swoich prawach.

To Twoja decyzja!

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się ile tak naprawdę potrzebujesz. Nie można zapominać, że większa kwota kredytu wiąże się z większymi opłatami. Jednak dobre rozplanowanie tego w czasie nie nadwyręży domowego budżetu. Weź dokładnie tylko kredytu ile potrzebujesz, nigdy więcej. W koszt kredytu wchodzą odsetki, ale nie tylko. Często bank życzy sobie, aby wykupić obowiązkowe ubezpieczenie kiedy bierzemy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pobierana jest także prowizja z tytułu rozpatrzenia wniosku o kredyt gotówkowy. Warto zatem zapytać ile wyniesie nas całkowita kwota kredytu. Bank ma obowiązek o tym powiadomić kredytobiorcę.

Jaki okres spłaty?

Nie od dziś wiadomo, że im krótszy okres spłaty tym lepiej. Nie ma powodu, aby się męczyć z wysoką kwotą kredytu, którzy przecież i tak trzeba oddać wraz z odsetkami. Jeśli zdolność kredytowa umożliwia krótszy okres spłaty to jak najbardziej powinniśmy z tego skorzystać. Niektóre banki oferują tzw. „wakacje kredytowe”, które polegają na odłożeniu spłacania długu na okres jednego miesiąca. W ciągu tego czasu można zregenerować siły, aby szybciej spłacić kredyt. Przerwa z spłacie także gwarantuje przetrwanie trudnego okresu. W losowych sytuacjach portfel zasili się dodatkową gotówką. Dobrze jest wykorzystać szansę do wcześniejszej spłaty. Kredyt w tym przypadku już nie będzie dla nas kulą u nogi. Jednak nie zawsze jest tak różowo. Wcześniejsza spłata kredytu może się wiązać z dodatkową opłatą w banku. Zawsze warto zapytać ile wyniesie wcześniejsza jego spłata.

Jakie ubezpieczenie?

Jeśli już mamy wykupić ubezpieczenie na wysokie kwoty kredytu powinniśmy poznać jego zakres. Niestety w tym przypadku możemy zostać obarczeni kolejną kwotą, która wejdzie w skład całości kredytu. Zanim cokolwiek podpiszesz musisz się zapoznać z warunkami ubezpieczenia. Plusem z pewnością jest to, że jeśli nawet nie będziesz mógł w całości spłacić kredytu to ubezpieczyciel przejmie do na siebie. Nie każda przyczyna kwalifikuje się do spłacenia za Ciebie kredytu. Wszystkie nagłe wypadki są objęte ochroną ubezpieczeniową i można się z nimi zapoznać czytając umowę. Oczywiście możesz także odstąpić od kredytu. Można to zrobić w terminie 14 dni od daty podpisania umowy. Całą kwotę powinieneś zwrócić w terminie do 30 dni. Wszystkie przypadki problemów ze spłatą powinny zostać objęte ubezpieczeniem. Czy kredyt jest bezpieczny? Tak, pod warunkiem, ze jest on objęty obowiązkowym ubezpieczeniem i co najważniejsze – powód braku spłaty kolejnych rat nie jest absurdalny.