« Kredyty hipoteczne – … | Strona domowa | Co musisz wiedzieć, z… »

Kredyt gotówkowy – wybór oferty, ustalenie zdolności kredytowej, złożenie wniosku

piątek, 03 lipiec 2020 at 12:44 pm. Użyte znaczniki: , , , , , , , , ,

Dzisiejszy rynek pełen jest ofert różnych zobowiązań finansowych. Jednym z najpowszechniejszych rodzajów pożyczek, na które się decydujemy, są kredyty gotówkowe. Ich podstawowym atutem jest fakt, że możemy je zaciągnąć na dowolny cel, który nie jest przez bank weryfikowany. Wybór danej oferty kredytowej nie jest jednak taki prosty. Warunki i formalności też niejednokrotnie mogą nieco przytłoczyć, dlatego lepiej poznać dobrze produkt na kredytynatak.com.pl.

Zdolność kredytowa

Złożenie wniosku kredytowego uruchamia procedurę, która ma na celu określenie wysokości naszej zdolności kredytowej, czyli maksymalnej sumy, na jaką może opiewać nasz ewentualny kredyt gotówkowy. Weryfikacji podlegają następujące czynniki:

- dochody i warunki zatrudnienia ewentualnego kredytobiorcy (znaczenie ma nie tylko wysokość naszego miesięcznego wynagrodzenia, lecz także warunki, na podstawie których jesteśmy zatrudnieni; nasze dochody muszą być oczywiście stosunkowo wysokie, by móc sprostać nie tylko miesięcznym ratom naszego ewentualnego zobowiązania, lecz także innym stałym miesięcznym wydatkom wynikających z naszego miesięcznego budżetu; oczywistym jest więc, że preferowaną przez bank formą naszego zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony);

- nasza historia kredytowa (bank weryfikuje ją na podstawie informacji, które dostarcza mu BIK, tj. Biuro Informacji Kredytowej; jeśli w przeszłości miewaliśmy trudności z regularną spłatą zaciąganych zobowiązań lub mamy już zaciągnięte jakieś pożyczki albo jesteśmy w trakcie spłat zakupów na raty, nie umknie to uwadze instytucji i z pewnością będzie miało wpływ na ostateczną decyzje banku co to odrzucenia lub przyjęcia naszego wniosku kredytowego).

Wybór konkretnej oferty kredytowej

Zanim złożymy wniosek kredytowy w konkretnym banku, powinniśmy oczywiście porównać przynajmniej kilka różnych ofert kredytowych, by móc wybrać tę najkorzystniejszą. Pod uwagę powinniśmy wziąć następujące czynniki:

- wysokość oprocentowania i odsetek (odsetki wynikające z wysokości oprocentowania są głównym obciążeniem i kosztem naszego kredytu; na początku ich wysokość stanowi znaczną część naszych miesięcznych rat, a dysproporcja pomiędzy nimi a częścią przekazywaną na spłatę naszego podstawowego zadłużenia zmienia się dopiero z czasem);

- wysokość ewentualnych rat zobowiązania (jako kredytobiorcy musimy być świadomi własnych oczekiwań i możliwości co do wysokości miesięcznych ewentualnych rat);

- całkowita długość kredytowania (zależność między wysokością miesięcznych rat a całkowitą długością okresu kredytowania jest oczywista; im wyższe raty, tym okres kredytowania jest krótszy, a całkowity koszt kredytu – niższy; dobrym pomysłem na skrócenie okresu kredytowania są nadpłaty – nawet te najniższe znacznie go skracają i zniżają nasze koszty);

- RRSO i całkowity koszt kredytu (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to wyrażony w postaci procentów jak najbardziej obiektywny miernik wszystkich kosztów naszego ewentualnego kredytu, co stanowić może ogromną i realną pomoc przy porównywaniu przynajmniej kilku różnych ofert pożyczkowych między sobą).

Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem, którego zaciągnięcie wiąże się z ryzykiem. Nie powinniśmy więc ostatecznej decyzji podejmować pochopnie i bez zastanowienia. Jeśli jednak po analizie naszych oczekiwań i możliwości finansowych dojdziemy do wniosku, że kredyt gotówkowy jest w naszym zasięgu, nie obawiajmy się procedur banków. Działania te potraktujmy raczej jako te, które dążą do tego, by zminimalizować wspomniane już wcześniej ryzyko, a zatem działają na korzyść nie tylko samych banków, ale również i naszą.